Starcie ze szkodliwymi oparami

Starcie ze szkodliwymi oparami

Dzień Czystego Powietrza można było obchodzić zaledwie kilka dni temu.Z tego właśnie powodu należy nabrać odrobinę refleksji dotyczących dość dużego problemu, pojawiającego się na terenie całego kraju. Mowa tu bezspornie o smogu, który z pewnością potrafi okazać się dla dużej części społeczeństwa naprawdę bez granic groźny. Niebezpieczne toksyny, które wdychamy w sumie w każdy dzień, bez żadnych wątpliwości mają związek z nieustannym rozprzestrzenianiem się obecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już prawie rok. W sposób niewątpliwy warto cyklicznie informować czym jest degradacja powietrza lub też jakimi metodami można z tego rodzaju problemem walczyć.


Z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza raptem w kilku stacjach telewizyjnych został poruszony ten właśnie temat. Warto mieć świadomość tego, że obecnie w Polsce rozpoczął się sezon grzewczy, a razem z nim wrócił też problem ze smogiem. Skuteczne i ergonomiczne ogrzewanie mieszkań to jeden z najkorzystniejszych sposobów na zapobieganie zanieczyszczeniu powietrza. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego powiadomił nas ponadto, iż większość smogu w Polsce generujemy sami w naszych domach. Uznał, że jeżeli nie zlikwidujemy kotłów zanieczyszczających środowisko, wówczas nie rozwiążemy tego kłopotu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK także włączył się do walki z zanieczyszczonym powietrzem. Prezes spółki, Piotr Woźny orzekł, że uskuteczniana przez wspomnianą spółkę energia za mniej więcej 10 lat będzie zeroemisyjna. Bądźmy świadomi też tego, że problem ze smogiem a także z koronawirusem można ze sobą bezpośrednio połączyć. Plaga SARS-CoV-2 początkowo pojawiła się w terenach o szczególnie wysokim zanieczyszczeniu powietrza, czyli we włoskiej Lombardii oraz przemysłowych regionach Chin.


W kwestii smogu istotnie należy również zdawać sobie sprawę z tego, co w zasadzie jest kluczową tego przyczyną. Tak więc jest to tzw. niska emisja, która odpowiada za pojawienie się w powietrzu bez liku destrukcyjnych substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, metale ciężkie, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby dioksyny, a więc związki chemiczne odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wspomnianych kwestii jest niezmiernie istotna, głównie z powodu naszego zdrowia oraz otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Zostaw komentarz

Brak kometarzy